5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@securepro.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog

Proč používat RFID stíněná pouzdra

Stíněná pouzdra účinně ochrání proti novému typu krádeží!

Běžné rutinní činnosti jsou díky moderním technologiím a obecně technickým výdobytkům jednodušší a komfortnější než kdykoliv předtím. Minulostí se stává třeba odemykání auta klasickým klíčem zmrzlou chvějící se rukou v zimním období. Také už nemusíme neustále sledovat peněženku a přepočítávat, jestli máme dostatečnou zásobu bankovek a mincí, abychom zaplatili za zboží či službu. Nepotřebujeme řešit, kde jsme zrovna nechali kalkulačku, když je třeba něco okamžitě spočítat, že jsme zapomněli fotoaparát, když jdeme okolo nějakého zajímavého objektu nebo prožíváme moment stojící za zachycení, ani nemusíme čekat, než nám naběhne počítač, když musíme rychle odeslat dokument nebo odpovědět na email.

Moderní technologie nám přinášejí komfort, ale…

o

Zaplacení kartou v obchodě či restauraci, odemknutí auta na dálku nebo třeba každodenní využívání mobilu na činnosti, pro které bychom dříve potřebovali několik samostatných aparátů, je dnes naprosto samozřejmé i pro lidi, kteří zrovna nejsou fanoušky technických novinek a výstřelků. Samozřejmě bychom našli výjimky, které se brání jakémukoliv pokroku, nicméně pronikání techniky do normálních životů se dnes zdaleka netýká pouze mladších generací, ale prakticky všech. Můžeme se nám to líbit či nelíbit, můžeme se nad tím podivovat, vzpomínat na staré časy, ale těžko tento trend dokážeme v dohledné době zastavit, nebo alespoň zpomalit. Ostatně, všechna tato nová technická vylepšení nám přináší jisté výhody: rychlost, komfort, jednoduchost, úsporu času…

Bezpečnost na prvním místě

o

Co stojí na pomyslné druhé misce vah? Jednoznačně bezpečnost. Ta je úkolem číslo jedna. V opačném případě by se totiž mohlo stát, že nebývalé pohodlí a další výhody plynoucí z rozvoje moderních technologií do našich každodenních životů by mohly být draze vykoupeny mnohými nepříjemnostmi, jako je třeba ztráta majetku, citlivých osobních dat, jiných cenných informací a v krajním případě třeba i ztráty identity nebo podobné závažné újmy.

Auta jako terč nových typů útoků

o

Novým nebezpečím a také doposud méně známým typům útoků jsou vystaveny kromě jiného osobní automobily. Na jednu stranu je možné se radovat z příznivé tendence posledních let, v nichž policejní statistiky vykazují pokles krádeží vozidel a celkové počty vloupání do nich. Bohužel to ale neznamená, že by zloději aut, ať už více či méně organizovaní, nechávali majitele aut klidně spát. Rozsah auto-kriminality je nadále značný a spíše se mění určité zvyklosti. V dřívějších dobách navyšovaly počty tohoto druhu trestné činnosti skutky spáchané za účelem získání náhradních dílů a podobně. Zjednodušeně je možné říci, že nejčastějším objektem kriminality zaměřené na automobily byly starší notně ojeté vozy. Kolonky v policejních aktech tak navyšovaly četné úspěšné či neúspěšné pokusy o odcizení autorádií a jiné podobné delikty.

V posledních letech je v absolutních počtech krádeží aut sice relativně méně zářezů, ale stále více se překlápí poměr směrem k novějším a dražším vozidlům. Jinými slovy, zloděje v našich zemích už příliš nezajímají staré škodovky s cílem následného rozprodání na náhradní díly, ale čím dál častěji luxusnější a dražší vozy. Krádeže aut tak zřetelně vykazují znaky vyšší organizovanosti, sofistikovanosti a propracovanější přípravy. Také z toho důvodu se objasněnost případů spadající do kategorie auto-kriminality stále pohybuje hluboko v podprůměru celkové objasněnosti trestných činů a přestupků. A jakým způsobem teď konkrétně novodobí zloději aut operují?

o

Útoky zesílením signálu

Nejen v zahraničí, ale už i v České republice se například rychlým tempem množí případy, kdy dojde k úspěšnému´ odcizení jinak kvalitně zabezpečeného auta, aniž by u něj došlo k jakémukoliv viditelnému mechanickému poškození. A souvislost s hojnějším používáním moderních prvků zpříjemňující nám každodenní život je zde zcela zřejmá!

Jedním z častých a nových typů útoků v oblasti automobilismu jsou tzv. RSA útoky, česky řečeno útoky zesílením signálu (Relay Station Attacks). Jak k takovému útoku může dojít? Možná až překvapivě jednoduše, přičemž na pozoru by se měli mít všichni uživatelé chytrých klíčů. Pokud zamykáte a odemykáte dveře u auta či kufru klasickým způsobem, netřeba se ničeho obávat, avšak odemykání a zamykání na dálku je dnes natolik rozšířené, že je možné mluvit o jedné z nejpalčivějších hrozeb pro řidiče a řidičky v souvislosti s riziky odcizení aut.

Nové triky

Konkrétně jde o to, že dálková ovládání neustále vysílají určitý signál. Organizované skupiny zlodějských gangů si celkem hravě dokáží obstarat součástky, z nichž s nikterak vysokými náklady sestrojí zesilovač signálu podobného typu, jako se používá třeba pro zesílení wi-fi signálu. Pak už jim stačí, aby majitel auta nechal klíče v jejich dosahu, třeba u zdi svého domu. Prostřednictvím zesílení a zneužití signálu se tak do auta v pohodě dostanou, aniž by museli překonávat další překážky, či se do auta jakkoliv složitě fyzicky vlamovat a podobně. Na tento modus operandi upozorňoval před časem třeba německý autoklub ADAC, tedy nejznámější organizace řidičů u našich západních sousedů. Právě v Německu jsou tyto postupy při snaze o krádež vozidla poměrně dost časté.

Jak se účinně ubránit?

Zmíněný autoklub dokonce učinil průzkum nebo spíše pokus, v němž vyzkoušel, kolik z testovaných vozů by se dokázalo tomuto druhu útoku ubránit. Do testování zahrnul více než 200 modelů nejrůznějších značek a tříd. Bez speciální cílené ochrany by se zlodějům nepodařilo vniknout pouze do tří aut. Není proto divu, že u zlodějů aut si tento postup rychle získal takovou oblibu. Na druhou stranu existují i četné domácí pokusy a experimenty na druhé straně s cílem eliminovat popsané riziko. Lidé třeba zkoušeli chytré klíče umístit do plechovky, zabalit do alobalu, schovat do ledničky,… Nic z toho se ale dle očekávání neukázalo jako univerzálně a rozumně použitelné. Řešením samozřejmě může být deaktivace signálu, ale pak celá technická vymoženost ztrácí svůj význam a mohli bychom se rovnou vrátit k mechanickému zamykání zámku u dveří.            

Bezpečnostní stíněná pouzdra na autoklíče

o

Efektivní způsob, jak popsaným novým útokům a hrozbám úspěšně čelit, nicméně existuje a i on velmi rychle získává na oblibě a popularitě u svých uživatelů. Ono řešení představují bezpečnostní stíněná pouzdra, jež lze nalézt pod názvy jako stíněné pouzdro na autoklíče, bezpečnostní stíněné pouzdro na klíč od auta, bezpečnostní pouzdro pro bezklíčová auta a podobně.


Ekonomicky bezkonkurenční řešení

Jakmile tedy uschováme autoklíče do tohoto speciálního bezpečnostního stíněného pouzdra, nemůže se stát, že by signál z něj mohl být zachycen, zesílen a zneužit ze strany kohokoliv nepovolaného a neautorizovaného. Bezpečnostní stíněné pouzdro na klíč od auta vytvoří jakýsi ochranný štít nebo stínítko tak, aby nebylo možné zachytit signál ze všech dostupných frekvencí. Jde o velmi účinný, jednoduchý a spolehlivý mechanismus ochrany pro všechny, kteří si i nadále chtějí beze strachu dopřát komfort dálkového ovládání u auta a vůbec bezklíčového provozu. A kolik takové stíněné pouzdro na autoklíče stojí? Rozhodně se nejedná o žádnou finančně nákladnou investici. Příkladem může být bezpečnostní stíněné pouzdro na dálkové ovládání od auta Secutek OT65, za necelých 1000,- Kč. 

Cena bezpečnostních pouzder začíná prakticky v řádu stokorun, poměr pořizovacích nákladů a užitné hodnoty tak u tohoto typu zabezpečení vychází jako bezkonkurenční. Samozřejmě existují luxusnější verze pouzder vyvedené například v celokoženém designu, které mohou výborně posloužit i jako vcelku honosný dárek. V takových případech se výsledná cena bude od základních modelů samozřejmě značně lišit. V každém případě, stíněné pouzdro na autoklíče zaručí, že zloděj již nebude mít šanci ukrást vám vozidlo během pár sekund v důsledku zesílení signálu z ovladače.


Bezpečnostní pouzdra na platební karty

o

V ohrožení před novými druhy krádeží a útoků však nejsou “jen“ auta, ale bohužel i lidé samotní. Pro zloděje je totiž velmi lákává vidina získání údajů z platebních bankovních karet, mobilních telefonů, osobních dokladů a dalších elektronických dokumentů. Spektrum tohoto druhu kriminality je velmi široké, od drobného přilepšení si na konto majitele účtu až po kompletní odcizení identity, což se může jevit na první pohled jako trochu sci-fi, ale zkušenosti posledních let ukazují, že nejde o nic zas až tak nereálného a neuskutečnitelného. Podobně jako v případě zajištění vozidel, ani u používání platebních karet a dalších osobních věcí není nutné vracet se o desítky let zpátky, odložit svoji kreditku a všude platit výhradně hotovostí, anebo zkusit vycestovat bez pasu a doufat, jak to dopadne. Opatrnost a ostražitost jsou však i zde rozhodně na místě! Možná ještě o něco více než u oněch automobilů. Nabízející se řešení v zájmu prevence ztráty citlivých dat je velmi obdobné. Podobně jako existují bezpečnostní pouzdra na autoklíče a bezklíčová auta, je možné pořídit i bezpečnostní pouzdro na kreditní karty nebo bezpečnostní pouzdro na doklady.

 

Jak bezpečnostní pouzdra fungují?

Princip jejich fungování a používání je prakticky totožný. Stíněné pouzdro zajistí, že se citlivé údaje z karty nedostanou tam, kam bychom nechtěli. Bez tohoto druhu zabezpečení může dojít k přenosu dat z vaší karty, aniž byste to postřehli. Typicky se tak děje na veřejném místě. Rizikové jsou v tomto směru platební terminály, čtečky karet, ale třeba i mobilní telefon s NFC čtečkou, jež dokáže přečíst data obvykle až do vzdálenosti jednoho a půl metru. Bezpečnostní pouzdro na platební karty tuto hrozbu velmi účinně blokuje tím, že díky stínícímu obalu kartu spolehlivě zneviditelní pro své okolí.

 

Ochranný štít

Bezpečnostní pouzdra na kreditní karty jsou určeny pro většinu běžně rozšířených typů debetních i kreditních bankovních karet. Bezpečnostní pouzdro na kreditní karty, stejně jako bezpečnostní pouzdro na doklady v podstatě vytvoří pomyslný ochranný štít, neboli odstíní elektromagnetické vlny, čímž využívá principu tzv. Faradayovy klece hovořící o tom, že elektrický náboj je koncentrován výhradně na povrchu vodiče, tedy uvnitř něj nepůsobí žádné elektrické pole. Ani v případě bezpečnostního pouzdra na platební karty přitom nejde o žádné nákladné bezpečnostní opatření. Běžná bezpečnostní pouzdra jsou cenově dostupná skutečně pro každého.

 

Bezpečnostní stíněné pouzdro na doklady

Také osobní doklady jsou stále více elektronizované. Biometrické údaje, tedy unikání fyzické a fyziologické znaky každého jedince, obsahují občanské průkazy, cestovní pasy i jiné doklady. Také v tomto případě lze hovořit o pokroku a smysluplnosti, neboť biometrika je pokročilou technikou umožňující prakticky jednoznačnou a téměř stoprocentně spolehlivou identifikaci osob. Nejčastěji bývá v rámci biometrických údajů využíváno scanu obličeje, otisků prstů, snímků oční rohovky a dalších znaků. Biometrické údaje však již nejsou záležitostí výhradně povahy státní zájmu, tedy evidence a identifikace svých obyvatel či cizích státních příslušníků.

 

Biometrie nejen u osobních dokladů

Zavádění nástrojů biometrické identifikace se čím dál tím více týká i třeba zaměstnanecko-zaměstnavatelských vztahů. Zjednodušeně řečeno, stále více firem jde ještě mnohem dále, než jsou tzv. ´novodobé píchačky´ a třeba pro vstup do své provozovny vyžadují kontrolu skrze některý z biometrických údajů, což je prozatím právně poměrně složitá záležitost do jaké míry má zaměstnavatel na toto jednání právo, nicméně i do budoucna lze očekávat, že biometrická kontrola nebude pouze věcí letištních kontrol, ale patrně ještě více pronikne do našich běžných životů.

 

Citlivá data jako vysoce cenná hodnota

Nejen z tohoto důvodu lze očekávat ještě větší naléhavost při střežení vlastních citlivých osobních údajů a dat, jež tak mohou být v ještě permanentnějším ohrožení než je tomu doposud. Pro spolehlivou úschovu nejen biometrických údajů se tak jistě bude hodit některý z modelů stíněných pouzder na doklady, kam lze obvykle umístit a uschovat třeba 8 karet najednou. Osobní data mají obrovskou cenu, není tedy radno podceňovat jejich bezpečí. Bezpečnostní pouzdra na doklady jsou v tomto ohledu skvělou volbou!        

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Nejširší nabídka

Přes 5000 produktů

​Zakázková výroba

Od návrhu po realizaci

Diskrétní doručení

Bez údajů o eshopu

​Specialista v oboru

Více než 10 let v oboru